Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?
Kontaktujte násVedoucí výzkumného programu Laboratoře neuropsychologie Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze Mgr. Ondřej Bezdíček, Ph.D., se ve své vědecké práci věnuje diagnostickým postupům pro vyšetření kognitivního deficitu Parkinsonovy nemoci. Vytvořil baterii testů v české verzi a postup, jak kognitivní poruchu u těchto pacientů standardně diagnostikovat podle mezinárodních kritérií. Pro statistické srovnání nasbíral za posledních deset let národní normativní data o poznávacích schopnostech zdravých osob různého věku a vzdělání v ČR.
Testy lze u pacientů s Parkinsonem využít v řadě situací. Například pomáhají lékařům s rozhodnutím, zda nemocný může podstoupit hlubokou mozkovou stimulaci, která pomocí elektrod v subthalamickém jádru moduluje mimovolní motorické projevy Parkinsonovy nemoci. Lékaři se pro ni nerozhodnou v případě, že test odhalí rozvinutý syndrom demence. Mozek pak totiž už tak dobře neodpovídá na elektrickou stimulaci a pacient také nemívá kapacitu na ovládání stimulátoru. Další využití se nabízí při posouzení, zda člověk s Parkinsonovou nemocí zvládá při potlačení motorických projevů svou práci. Testují se i lidé ve významných pracovních pozicích, u nichž by přidružený kognitivní deficit mohl způsobit pracovní riziko, např. zadlužení firmy, neschopnost operovat či vyučovat, řídit těžkou techniku nebo auto. Kognitivní funkce jsou testovány rovněž tehdy, je-li zvažováno nasazení farmakoterapie inhibitory acetylcholinesterázy, jediných látek, které jsou částečně schopny kognitivní deficit brzdit.
Primární zdroj:
Neuropsychologia
Mild cognitive impairment disrupts attention network connectivity in Parkinson's disease: A combined multimodal MRI and meta-analytical study
Podrobnější informace najdete zde.