Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?
Kontaktujte nás
Jak se posunula onkologie za poslední dobu? Jsou onkologové optimisté? Jak se daří ženám lékařkám skloubit kariéra a mateřství? O tom všem si povídala Marie Retková s přednostkou Radkou Lohynskou.
Medička Lenka přivítala v nejnovějším díle podcastu Jednička talks Alisu a Martina. Oba mají mnohaleté zkušenosti jako tutoři, a tak dokáží s přehledem odpovědět na nejčastější otázky prváků i nelepší dotazy z fakultního Instagramu.
Doc. Jiří Klempíř z Neurologické kliniky spolu s moderátorem Jakubem Černým představují nový neurologický podcast.
Přednosta Ústavu biologie a lékařské genetiky 1. LF UK a VFN prof. Ondřej Šeda v Křesle pro Fausta zavzpomínal na počátky svého studia medicíny a přiblížil široký význam genetiky včetně přesahu od filozofie i nejnovější možnosti oboru.
V novém díle pravidelného podcastu se Eliška a Jakub ptali pana děkana na modernizaci fakulty, formu zkoušek nebo jeho vzpomínky na studium.
Vítejte u pilotního dílu podcastu Jednička Talks. Novým podcastem vás bude provádět Lenka ze čtvrťáku všeobecného lékařství. Má pro vás připravena témata od Erasmu přes mentální zdraví mediků až po tipy od lékařů různých specializací. Jako první hosty uvítala Lenka profesora Davida Sedmeru z Anatomického ústavu a medika Vojtu Vrtišku, který zvítězil v soutěži Peče celá země.
Které jídlo vaří přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a FNB Michal Zikán nejlépe? Jak hledá volný čas s 5 dětmi a co ho přivedlo do skautu? Jaké jsou jeho profesní sny? To vše se dozvíte v dalším díle našeho podcastu.
Poslechněte si podcast ze série Křeslo pro Fausta! Přednosta Ústavu humanitních studií v lékařství 1. LF UK Jaromír Matějek si s Marií Retkovou povídal zejména o etice v medicíně, etickém poradenství i propojení etiky se spiritualitou.
V dalším díle pravidelného podcastu probrali Eliška a Jakub s panem děkanem modernizaci výuky, možnosti praktické výuky v nemocnicích, trendy v současné medicíně a došlo i na filozoficky laděná témata, spiritualitu nebo pracovní vytížení pana děkana.
V předvánočním podcastu se děkan 1. LF UK Martin Vokurka spolu s Eliškou a Jakubem věnovali úspěšnosti studentů v prvním ročníku studia, ročníkovým zástupcům nelékařských oborů, výši stipendií nebo studentskému hodnocení výuky.
Do Křesla pro Fausta tentokrát usedl speciální VIP host známý český herec Ondřej Vetchý. Hovořil o tom, proč podporoval prezidenta Pavla nebo o smrti Libuše Šafránkové. Přiblížil svůj zájem o politiku, popsal seznámení s Václavem Havlem a prozradil i to, s kým a kde se popral v 80. letech.
Člen kolegia děkana doktor Martin Vejražka z Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN hovořil s Marií Retkovou o tom, jak být dobrým učitelem lékařů, jak výuku zlepšovat a co by měl splňovat absolvent 1. LF UK. Přiblížil také vznik Wikiskript a prozradil, kdy a jak si oblíbil společenský tanec.
Studenti opět prostřednictvím Elišky a Jakuba položili otázky děkanovi Jedničky. Děkan Martin Vokurka promluvil o podpoře studentských projektů a spolků, využití medicínských simulací v prvních ročnících, podpoře studentské vědy i na téma jedné stížnosti.
Prof. Tomáš Grus je absolventem 1. lékařské fakulty UK. Při studiu v rámci klinických stáží zavítal na kliniku kardiovaskulární chirurgie 1. LF UK a VFN, kde mu učarovala operace srdce. Po státních zkouškách na kliniku nastoupil a dnes je jejím primářem. Věnuje se kardiochirurgickým a cévním operacím a je členem ECMO týmu, který zajišťuje léčebnou péči o pacienty s kritickým selháním srdce nebo plic. Aktivní je i ve vědě, vede vědeckou skupinu experimentální chirurgie, podílel se například na vývoji nového typu cévní protézy z rybího kolagenu. Vyučuje také na 1. LF UK a je členem kolegia děkana. Volný čas tráví rád v přírodě.
S Marií Retkovou hovořil o svém prvním setkání s medicínou, důležitosti simulační medicíny pro výuku, fungování ECMO týmu nebo vývoji nové cévní protézy potažené rybím kolagenem.
Děkan 1. LF UK Martin Vokurka tentokrát v pravidelném podcastu s Eliškou a Jakubem hovoří na téma postavení žen na fakultě, uznávání předmětů absolvovaných během zahraničních stáží a také třeba o svých sportovních i uměleckých zálibách.
Podcast si můžete pustit ZDE.
Své dotazy na pana děkana můžete posílat přes formulář zde: bit.ly/3LXh3hI
Profesorka Martina Koziar Vašáková je absolventkou 1. LF UK a má atestace z vnitřního lékařství, pneumologie a ftizeologie, alergologie a klinické imunologie a specializaci v oboru bronchologie. Od roku 2016 zastává pozici přednostky Pneumologické kliniky 1. LF UK a FTN, od roku 2020 působí v kolegiu děkana, v prosinci loňského roku byla nově zvolena předsedkyní Akademického senátu 1. LF UK. Marii Retkové a hostům pořadu ve „Fausťáku“ popsala své začátky v pneumologii i jak se tento obor změnil v průběhu let.
Absolvent 3. lékařské fakulty UK a přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM docent Jiří Froněk se dlouhodobě zaměřuje na problematiku transplantací ledvin a dělohy. V IKEM realizuje například párové výměny nebo řetězové transplantace ledvin. Na 1. lékařské fakultě působí při I. chirurgické klinice – klinice břišní, hrudní a úrazové chirurgie 1. LF UK a VFN. Marie Retková se ho zeptala na vypjaté okamžiky při transplantacích, jak dlouho vydrží orgány mimo tělo nebo jaká etická pravidla se musí při transplantacích dodržovat.
Eliška a Jakub se v pravidelném podcastu za studenty zeptali děkana Martina Vokurky, zda fakulta analyzuje úspěšnost studentů v prvním ročníku, jaké se připravily novinky v souvislosti se státnicí z pediatrie nebo jestli mohou studenti bakalářských oborů kandidovat do Akademického senátu 1. LF UK.
Podcast si můžete poslechnout ZDE.
Chcete se pana děkana na něco zeptat?
Podcast si můžete pustit ZDE.
Své dotazy na pana děkana můžete posílat přes formulář zde: bit.ly/3LXh3hI
První přednostka nedávno etablované Kliniky paliativní medicíny 1. LF UK a VFN docentka Kateřina Rusinová patří na fakultě i ve Všeobecné fakultní nemocnici mezi průkopníky svého oboru. Před sedmi lety stála u zrodu Centra podpůrné a paliativní medicíny, které se na začátku roku 2021 přeměnilo ve vůbec první kliniku paliativní medicíny v České republice. V Křesle pro Fausta 2.0 přiblížila oblasti paliativní medicíny a vysvětlila principy přiměřené léčby.
Rozhovor s docentkou Rusinovou si můžete pustit ZDE.
Studenti medicíny Eliška a Jakub již podruhé hovořili s děkanem 1. lékařské fakulty UK prof. Martinem Vokurkou především o aktuálních tématech. Probrali současnou podobu přijímaček na 1. lékařskou fakultu, zázemí fakulty i třeba hojně diskutovaný průzkum o psychické (ne)pohodě mediků. Podcast si můžete pustit ZDE.
Své dotazy na pana děkana můžete posílat přes formulář zde: bit.ly/3LXh3hI
Prof. Petra Lišková působí na Oční klinice 1. LF UK a VFN a na Klinice pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. LF UK a VFN, kde také byla součástí týmu, který před nedávnem objevil gen způsobující zadní polymorfní dystrofii. Jak se k očnímu lékařství a genetice dostala a na čem v současnosti pracuje, řekla v dalším díle Křesla pro Fausta 2.0. Rozhovor s prof. Liškovou si můžete pustit ZDE.
Co dnes už o genetice musí znát každý budoucí lékař? Jak a zejména proč je v této době důležité popularizovat genetiku? A které laické hoaxy a konspirace v oblasti genetiky ho rozesmějí? Na tyto a další otázky odpovídal MUDr. Antonín Šípek, Ph.D., oblíbený učitel, lékař a genetik z Ústavu biologie a lékařské genetiky 1. LF UK a VFN, který přijal pozvání do Křesla pro Fausta 2.0.
Rozhovor s genetikem Antonínem Šípkem si můžete pustit ZDE.
Studenti medicíny Eliška a Jakub poprvé vyzpovídali děkana 1. lékařské fakulty UK prof. Martina Vokurku pro nový čtvrtletní podcast Děkan aktuálně. Společně probrali náladu na fakultě, modernizaci studijního informačního systému, Kampus Albertov i řadu dalších témat ze života na největší lékařské fakultě v ČR. Rozhovor s prof. Vokurkou si můžete poslechnout ZDE.
Své dotazy na pana děkana můžete posílat přes formulář zde: bit.ly/3LXh3hI
První díl Křesla pro Fausta 2.0 formou podcastu je na světě!
Pozvání přijal profesor Jiří Chomiak, přednosta Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka.
Pustit podcast si můžete ZDE.