Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?
Kontaktujte násOtázce, zda lze bilirubin považovat za „žlutý hormon“, se věnuje studie v časopise Journal of Hepatology prof. Libora Vítka z Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN a prof. Claudia Tiribelliho z Terstské univerzity, který působí jako hostující profesor na 1. LF UK.
Bilirubin je tetrapyrrolová látka vznikající z katabolismu hemu, který byla dříve považována pouze za potenciálně nebezpečný odpadní produkt. Ukazuje se ale stále více, že tato molekula představuje důležitý modulátor různých biologických funkcí v lidském těle.
Autoři studie upozorňují, že bilirubin má patrně všestranné funkce, od buněčné signalizace (chová se téměř jako „skutečná“ hormonální substance), modulace metabolismu až po imunitní regulaci, ovlivňující biologické aktivity se zjevnými klinickými, a dokonce i terapeutickými účinky.
Může to být důvodem důvodem nižšího výskytu civilizačních chorob u jedinců s chronickou mírnou nekonjugovanou hyperbilirubinémií, která je typickým znakem Gilbertova syndromu. Platí to u kardiovaskulárních onemocnění, arteriální hypertenze, diabetu, obezity, metabolického syndromu, některých nádorových onemocnění, autoimunitních a neurodegenerativních onemocnění. Zatímco vyšší sérové koncentrace nekonjugovaného bilirubinu mohou sloužit jako důležitý ochranný faktor proti těmto onemocněním, nízké hladiny bilirubinu jsou spojeny s opačným účinkem.