Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?
Kontaktujte násV medicíně už se umělá inteligence neboli AI (artificial intelligence) v některých oborech běžně využívá a její role dále roste. Lékařské fakulty čelí jednak výzvě naučit studenty používat AI pro jejich budoucí praxi a jednak ji začlenit do výukových metod. Nejčastěji zmiňovaným benefitem pro medicínu je úspora času, díky možnosti „delegovat“ na umělou inteligenci rutinní úkoly. Lékaři doufají, že jim tak zbude více času na pacienty a úkoly složitější.
Od toho jsou naše MEDialogy – pravidelné dialogy o medicíně (nejen) s médii.
V minulosti jsme připravili tato témata:
Žen v chirurgii přibývá navzdory překážkám. Jsou stejně dobré jako muži
Málo známé klinické souvislosti kouření
Neurodegenerativní choroby jsou na vzestupu. Nový národní ústav se zaměří na jejich výzkum
Farmakoterapie dětí v České republice a na 1. LF UK
Zubní lékařství v České republice a na 1. LF UK. Jak si stojíme?
Vzácná onemocnění v Čechách
Porodnictví v Čechách v době liberální demokracie
Poruchy příjmu potravy v Čechách
Nedostatek učitelů medicíny v Čechách
Dětská paliativní péče v Čechách
Mužské zdraví v Čechách aneb Kluci nepláčou?
Kmenové buňky v Čechách
Co
se jí v Čechách
Klinické studie v Čechách
Alternativní
medicína v Čechách
Financování
vědy v Čechách
Umírání v Čechách
Závislosti
v Čechách
Výchova
lékařů v Čechách
Na těchto stránkách postupně najdete všechny podklady k jednotlivým MEDialogům i záznamy z těch, které se již uskutečnily.
Přijďte si nás poslechnout.
Přijďte se nás zeptat.
A pošlete to dál.
Své dotazy a náměty posílejte již nyní na medialogy@lf1.cuni.cz.
Chirurgie je fyzicky a psychicky náročným oborem, a možná i proto je chirurgů nedostatek. V posledních letech však významně roste zájem o chirurgii mezi ženami, které přitom například na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy tvoří 70 procent všech studujících. Chirurgie je někdy vnímána jako výlučně mužská disciplína, ale i v České republice stále častěji zaznívá, že k tomu není žádný důvod a že ženy mohou být stejně kvalitní chirurgové, respektive chirurgyně, jako muži.
Kouření je příčinnou rakoviny plic v 90 % případů. Málo se však ví, že rakovina plic není nejčastější příčinou úmrtí kuřáků. Více jich umírá na jiné nemoci, především kardiovaskulární či CHOPN. Kouření ale ovlivňuje celé tělo a s jeho důsledky se mohou setkat všechny klinické obory. Navíc se v klinické praxi vyjevují stále nové a nové souvislosti s různými zdravotními potížemi a diagnózami.
Celosvětově lze vypozorovat nárůst výskytu neurodegenerativních chorob, jejichž příčiny a vývoj se dosud nepodařilo zcela vysvětlit a pro něž neexistuje preventivní ani kauzální léčba. V souvislosti se stále se prodlužujícím věkem bude tento trend pravděpodobně pokračovat. Například podle jedné ze studií se do roku 2050 počet lidí s demencí zdvojnásobí. Neurologické poruchy obecně se už nyní staly celosvětově nejčastější příčinou invalidity a druhou nejčastější příčinou úmrtí. „Zdravotní a ekonomický dopad tohoto vývoje na společnost bude enormní. Proto také v letošním roce vznikl Národní ústav pro neurologický výzkum, jehož cílem je propojit a rozvinout úsilí vědeckých týmů všech významných univerzit a institucí v České republice, které doposud spolupracovaly v omezené míře,“ vysvětluje profesor Milan Brázdil z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u sv. Anny, který je ředitelem nově vzniklého ústavu.
Děti procházejí značnými vývojovými změnami, které jsou dány růstem a vyzráváním jejich organismu. Dochází k nim ihned po narození, pak v prvním roce života a další přicházejí postupně až do dospělosti. Dozrávání a vývoj orgánových funkcí vede ke změnám v absorpci léčiv, jejich pohybu v těle i metabolismu a vylučování. Fungování léčiv se tak může u dětí oproti dospělým lišit. Jak vysvětluje docent Jozef Hoza, i mezi dětmi se objevují významné odlišnosti v reakci na léčiva. „Platí to nejen o různých populačních skupinách, ale i uvnitř těchto skupin. Účinek léčiva, a tedy i jeho bezpečnost se tím stávají u některých dětí prakticky nepředvídatelné,“ říká docent Hoza, emeritní přednosta Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. LF UK a VFN.
Jaký je současný stav zubního lékařství v ČR? Je u nás dostatek zubních lékařů? Jaké mýty lze v zubním lékařství snadno vyvrátit? Co ve stomatologii změnila epidemie covidu-19? V čem se změnila výuka budoucích zubařů? Co je nového ve stomatologické vědě na 1. LF UK? Proč se čeští zubaři vracejí ze zahraničí zpět do ČR? Na tyto a další otázky odpovídali odborníci nejen z 1. LF UK. Záznam z přímého přenosu najdete ZDE.
Jak jsou vzácná onemocnění definována? Která z nich se vyskytují nejčastěji? Je jejich terapie dostupná pro všechny pacienty v ČR? Jak se pacient se vzácným onemocnění pohybuje systémem zdravotní a sociální péče v ČR? Kde a v čem jsou největší bariéry? Jaká je role pacientských organizací? Jak si stojí věda a výzkum vzácných onemocnění na 1. LF UK a v ČR?
|
27. března 2019 v 10.00
Velká zasedací místnost děkanátu 1. LF UK
Na Bojišti 3, Praha 2
Co je to vlastně fyziologický porod, resp. jak tenká je hranice mezi fyziologickým a patologickým porodem a jak rychle se to může zvrtnout? Je dostatek porodníků? Porodních asistentek? Jaký je vliv civilizačních nemocí matek na průběh porodů? Proč matky ve 21. století vůbec rodí doma? K čemu všemu je dobrá věda v porodnictví? Jaké vědecko-výzkumné projekty nyní probíhají v porodnici u Apolináře? Jak náročná je výuka porodních asistentek?
20. listopadu 2018 v 10.00
Velká zasedací místnost děkanátu 1. LF UK
Na Bojišti 3, Praha 2
Vyvíjí se poruchy příjmu potravy (PPP) současně s vývojem moderní společnosti? Jsou dnes PPP běžnější než třeba před 20 lety? Jaké rodinné patologie či životní styl onemocnění ovlivňují? Lze PPP předcházet? Má smysl začít s plošnou prevencí či edukací třeba už na základních školách? A co by měla prevence zahrnovat? Která vědeckovýzkumná témata jsou v současnosti aktuální a kterým se věnují odborníci na 1. LF UK?
27. března 2018 v 10.00
Velká zasedací místnost děkanátu 1. LF UK
Na Bojišti 3, Praha 2
Nedostatek lékařů a nedostatek jejich pedagogů spolu velmi úzce souvisí. Jak dokládají data Ústavu zdravotnických informací a statistiky, lékařské fakulty by již za rok nemusely být schopny pokrýt svými absolventy požadované lékařské úvazky tak, aby v České republice do budoucna nebylo narušeno poskytování zdravotní péče.
24. října 2017 v 10.00
Velká zasedací místnost děkanátu 1. LF UK
Na Bojišti 3, Praha 2
Jakkoli bolestné téma to je, i děti umírají a potřebují paliativní péči. V České republice se dětská paliativní péče dostává do povědomí veřejnosti pomalu. Zdravotníci, kteří jí poskytují, upozorňují, že je téměř nedostupná, v řadě regionů není nikdo, kdo by nevyléčitelně nemocným dětem a jejich rodinám pomohl trávit poslední společné chvíle v jejich přirozeném prostředí.
Na Bojišti 3, Praha 2
Podle statistik zdravotních pojišťoven i zkušeností lékařů dbají muži na prevenci méně než ženy. Muži v produktivním věku, kteří netrpí žádným chronickým onemocněním a nemají sociální problémy (nezaměstnanost, ztráta kontaktů, nové manželství a další) až na výjimky nevyhledávají informace o zdraví. Získat je pro prevenci je často jednodušší s pomocí jejich partnerek.
18. října 2016 v 10.00
Velká zasedací místnost děkanátu 1. LF UK
Na Bojišti 3, Praha 2
V poslední době vyvolává ve veřejnosti mnoho rozporuplných emocí léčba některých chorob prostřednictvím kmenových buněk. Řada subjektů nabízí léčbu široké škály neduhů kmenovými buňkami na komerční bázi (od bolestí hlavy, obnovy chrupavek přes omlazení organismu, lepší růst vlasů až po léčbu neurodegenerativních onemocnění) apod. Zatímco v nemocných vzbuzuje často falešné naděje, odborné kruhy je většinou zavrhují a považují spíše za výdělečný obchod.
22. května 2016 v 10.00
Velká zasedací místnost děkanátu 1. LF UK
Na Bojišti 3, Praha 2
Informace o správné a
zdravé výživě a zdravém životním stylu nejsou v české společnosti dostatečně
rozšířené. Z novin a časopisů sice lidé načerpají mnoho informací, ale
spíše převažují články o nesprávných dietách, navíc často spojené
s reklamou na potravinové doplňky. „Na základních školách se sice vyučuje předmět
Výchova ke správnému zdravotnímu stylu,
ale žáci se nic nedovědí například o prevenci aterosklerózy, cukrovky či
nádorových onemocnění,“ říká prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., přednosta III.
interní kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a předseda
ČLS JEP. Lépe na tom nejsou ani studenti středních škol.
8. března 2016 v 10.00
Velká zasedací místnost děkanátu 1. LF UK
Na Bojišti 3, Praha 2
Klinická hodnocení léčiv, tedy systematické testování léčivého přípravku na pacientech či na zdravých dobrovolnících jsou nedílnou součástí vývoje nových léčiv. Nejčastěji je organizují výrobci léčiv, bývají rovněž součástí výzkumných záměrů akademických pracovišť. Jejich cílem je prokázat a ověřit léčivé účinky přípravku a zjistit jeho nežádoucí účinky. Ve světě se ročně objeví tisíce slibných látek a provádějí se desetitisíce preklinických a klinických studií, ovšem jen velmi malá část z testovaných léků je nakonec zavedena do praxe. Vývoj nového léku trvá mnoho let a stojí miliardy dolarů. Avšak už i samotné provádění klinických studií přináší prospěch všem zúčastněným – pacientům, zdravotníkům i výzkumníkům.
10. listopadu 2015 v 10.00 hodin
Velká zasedací místnost děkanátu 1. LF UK
Na Bojišti 3, Praha 2
Alternativní medicína je termín, který se vžil pro vše, co nesplňuje základní kritéria klasické západní medicíny. Zahrnuje rozličné metody od akupunktury, aromaterapie přes fytoterapii, homeopatii, léčbu kovy, drahokamy, barvami, až po masáže, psychotroniku, reflexní terapii, tradiční čínskou medicínu atd. Názor na tyto metody českou společnost rozděluje na její příznivce a odpůrce. Odmítavý či velmi zdrženlivý vztah k alternativní medicíně doporučila lékařům Česká lékařská společnost J. E. Purkyně (ČLS JEP). S nejtragičtějšími důsledky, kdy léčitelé odrazují pacienty od účinných metod medicíny založené na důkazech, se lze setkat v onkologii.
16. června 2015 v 10.00 hodin
Velká zasedací místnost děkanátu 1. LF UKNa Bojišti 3, Praha 2
V České republice existují v zásadě dvě nejsilnější centra vědy a výzkumu – vysoké školy a Akademie věd ČR. Peníze „na vědu" pro tyto instituce lze rozdělit na „institucionální podporu" sloužící udržení jejich základního chodu a „účelové financováni", které výběrovým způsobem rozděluje konkrétním projektům Grantová agentura ČR, Technologická agentura ČR a agentury příslušných rezortů.
10. března 2015 v 10.00 hodin
Velká zasedací místnost děkanátu 1. LF UK
Na Bojišti 3, Praha 2
4. listopadu 2014 v 10.00 hodin
Velká zasedací místnost děkanátu 1. LF UK
Na Bojišti 3, Praha 2
Vzrůstá počet lidí závislých na alkoholu, tabáku a dalších návykových látkách. Nejrůznější typy závislosti nejvíce ohrožují děti a dospívající. Experty, kteří jsou jim schopni včas pomoci, vychovává v plné šíři 1. LF UK jako jediná vysoká škola v ČR.