Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?
Kontaktujte násAnatomie není jen teoretickým oborem představujícím základní kámen při výuce mediků. Ve spolupráci s klinickými obory také pomáhá zlepšovat diagnostické a léčebné postupy. Díky dárcovskému programu je možné pracovat se skutečnými těly zemřelých, která jsou využívána jak k výuce studentů lékařství, tak právě ke klinicko-anatomickým studiím a dalšímu vzdělávání lékařů.
Centrum medicínských simulací 1. lékařské fakulty UK uspělo ve výzvě Ministerstva zdravotnictví ČR financované z prostředků Národního plánu obnovy s názvem „Posílení a rozvoj kapacit simulačních center“. Finanční podpora ve výši téměř 20 milionů koruna bude použita na doplnění nejmodernějších simulačních technologií do dynamicky se rozvíjejícího centra pod vedením přednosty Fyziologického ústavu 1. LF UK doc. Mikuláše Mlčka.
Ve spolupráci 1. LF UK a firmy SHOOAX vznikl unikátní projekt spojující moderní IT a 3D technologie s tradiční ševcovskou zručností. Díky přesnosti dává vzniknout botě na míru konkrétního zákazníka bez toho, aby musel ztrácet drahocenný čas návštěvou ševce jako doposud.
Vědci z Biotechnologického ústavu AVČR a 1. lékařské fakulty UK vyvinuli látky – ligandy, které dokáží deaktivovat funkci bílkoviny s názvem interleukin 6 v nádorovém prostředí blokací příslušného receptoru. IL-6 totiž přispívá k množení nádorových buněk a vede ke vzniku metastáz. V laboratorních podmínkách dokázaly tyto nové ligandy zpomalit růst a pohyb rakovinných buněk melanomu, duktálního adenokarcinomu pankreatu a glioblastomu. Pokud se podaří nalézt partnera v komerční sféře, má využití těchto ligandů šanci na klinické testování a stát se součástí léčebné strategie. Část vývoje probíhala v rámci projektu Národní ústav pro výzkum rakoviny.
Nově vyvíjené robotické zařízení by mohlo pomoci přesněji mapovat distribuci radioaktivního jódu při detekci a léčbě nádoru štítné žlázy. Díky přelomové miniaturizované gama kameře přesně lokalizuje, kde a jak radiofarmakum působí. Prototyp nazvaný ThyroPIX byl vyvinutý v rámci stejnojmenného projektu financovaného Technologickou agenturou České republiky.
Koloběžky jsou stále oblíbenějším prostředkem dopravy. S jejich rostoucí popularitou se ale pojí alarmující nárůst počtu úrazů hlavy. Odborníci z Neurochirurgické a neuroonkologické kliniky 1. LF UK a ÚVN zaznamenali tento trend i v klinické praxi, a proto se na pacienty s těmito typy úrazů zaměřili ve studii, kde hodnotili klinické i demografické statistiky spolu s diagnózami, výsledky a komplikacemi.
Mladí dospělí ve věku od 18 do 30 let musí v současném světě čelit mnoha výzvám. Tlaky spojené s digitálními médii, sociálními sítěmi i dynamickým vývojem na trhu práce mohou zvyšovat stres, úzkost a pocit izolace. Vzhledem k tomu, že u mladých dospělých se teprve dokončuje vývoj mozku, rozhodnutí a zkušenosti z tohoto období můžou mít významný vliv na jejich duševní zdraví. Vědci z Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN se proto rozhodli na tuto skupinu zaměřit v ojedinělém výzkumu trvajícím více než deset let a zjistit, jaký má moderní životní styl vliv na psychiku.
Společná experimentální laboratoř 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a Nemocnice Na Homolce se řadí mezi jedinečná akademická pracoviště v národním i evropském měřítku. Nově disponuje nejmodernějším angiografem, který umožňuje dokonalé rentgenové zobrazování cév i dalších tkání, orgánů a struktur. Je konfigurován pro hybridní operační sály a vybaven pro 3D rekonstrukce včetně orientačního CT vyšetření (cone-beam CT).