Datová politika 1. LF UK

Smyslem zavádění datové politiky 1. LF UK je:

1. Zajištění kvality a důvěryhodnosti výzkumu: Dobře spravovaná data umožňují provádět robustní a replikovatelný výzkum, čímž zvyšují vědeckou důvěryhodnost a kvalitu publikovaných výsledků.

2. Podpora transparentnosti a otevřenosti: Zavedení datové politiky podporuje otevřenou vědu tím, že zpřístupňuje data dalším výzkumníkům, což usnadňuje ověřování výsledků a podporuje spolupráci.

3. Efektivní správa a ochrana dat: Datová politika poskytuje podporu pro správné ukládání, zálohování a ochranu výzkumných dat, což minimalizuje riziko jejich ztráty nebo neoprávněného přístupu.

4. Plnění legislativních a finančních požadavků: Mnoho poskytovatelů financí a vědeckých časopisů vyžaduje zveřejnění výzkumných dat. Datová politika pomáhá akademickým institucím a výzkumníkům splňovat tyto požadavky.

5. Usnadnění budoucího výzkumu: Dobře spravovaná a dostupná data mohou být opětovně použita pro nové výzkumy, čímž se zvyšuje efektivita a hodnota původního výzkumu.

Datová politika je zásadní pro udržení standardů vědeckého výzkumu, podporu otevřené vědy a efektivní správu výzkumných zdrojů.