Petr Ludwig - Tanec na Titaniku

Přijde mi, že většina lidí zásadně podceňuje celý AI trend a to, jak zásadní změnu všeho přinese. Ale naprosto zásadně podceňuje.

Klíčový je Harariho pojem “useless class,” tedy rostoucí skupina lidí, jejichž práci vykoná AI rychleji, levněji a kvalitněji. Zároveň velká část sebedůvěry je dána prací, takže vyskočí nejen nezaměstnanost, ale i míra ztráty smyslu spojená s vyšším rizikem na deprese. Celkově vytvoříme zásadně větší hojnost, ale v současném systému z toho velká část populace nebude mnoho těžit.

Máme-li zachovat společenskou smlouvu a sociální smír, musíme to řešit už teď. Ne, až to nastane. A vůbec nejde jen o nějaké zdanění AI a základní nepodmíněný příjem, to řeší malou část problému. Změní se vše a lidé se budou muset naučit úplně jinak myslet.

Argument, že to bylo i s jinými technologiemi, je podle mě lichý. Kočí měl 50 let na to, aby se přeučil na řidiče automobilu. Teď ta změna bude rychlá a ten čas na to přeučení tam nebude. Firmy z nostalgie nebudou zaměstnávat tyto neužitečné.

Těch 5-10 % nejlepších si práci udrží. Špičkový překladatel/grafik/účetní/... se zatím bát nemusí. Průměrný ano. Průměrné a podprůměrné AI brzy smete. A týká se to většiny informačních pracovníků.

Nedávno jsem si psal v soukromé zprávě s Petrem Márou a ten to nazval naprosto trefně, že “lidé tancují na Titaniku.”

Ti, co budou mít opravdu “růstový mindset” a ochotu učit se nové věci, se z toho oklepou a dokážou se adaptovat. Ti, co se budou novým věcem bránit, to bude bolet.

Nejdůležitější bude tedy mindset a adaptabilita. Za 5 let tady možná žádné ChatGPT nebude a budou úplně nové technologie. Schopnost rychle se učit nové věci a schopnost neustále měnit zaběhlé. Znova a znova.

Řeknu to tvrdě, většina populace na tohle není naprosto připravena. Školství na to není připraveno. Firmy na to nejsou připraveny. Stát na to není vůbec připraven.

Česko vůbec není připraveno, a to hlavně mindsetem. My jsme zemí fixního myšlení, až na pár světlých výjimek většinou z řad podnikatelů nedokážeme moc koukat vpřed.

Tanec na Titaniku.

A ano, těch pár procent z vás, co AI dneska používáte na denní bázi, vy budete vítězi. Jen je třeba přemýšlet, zda si to vítězství užijeme, když dojde k rozpadu společenské smlouvy, že...