Počet úrazů hlavy na koloběžkách strmě roste. Následky mohou být velice vážné

Koloběžky jsou stále oblíbenějším prostředkem dopravy. S jejich rostoucí popularitou se ale pojí alarmující nárůst počtu úrazů hlavy. Odborníci z Neurochirurgické a neuroonkologické kliniky 1. LF UK a ÚVN zaznamenali tento trend i v klinické praxi, a proto se na pacienty s těmito typy úrazů zaměřili ve studii, kde hodnotili klinické i demografické statistiky spolu s diagnózami, výsledky a komplikacemi.

Koloběžky jsou využívány především ve velkých městech. Lidé je berou jako alternativu automobilové nebo hromadné dopravy. Velmi oblíbené jsou pro tento účel koloběžky elektronické, a to jak vlastní, tak sdílené. Lékaři na Neurologické a neuroonkologické klinice 1. LF UK a ÚVN si všimli, že s růstem obliby koloběžek roste v poslední době i počet pacientů, kteří se na nich zraní. Zaměřili se na ně v retrospektivní studii, aby tuto souvislost zmapovali. „U pacientů s úrazem hlavy nebo obličeje, které jsme u nás ošetřili, jsme zhodnotili demografické údaje, mechanismus úrazu, poruchu vědomí a její závažnost, neurologické příznaky, radiologický nález, nutnost chirurgické intervence, přítomnost alkoholu v čase úrazu, mortalitu a výsledný klinický stav,“ vysvětluje přednosta kliniky prof. David Netuka.

Neurochirurgové zdokumentovali, že mezi lety 2010 a 2022 ošetřili na klinice 21 pacientů s úrazy hlavy a krku, které způsobila právě jízda na koloběžce. Jednalo se o 12 mužů a devět žen ve věkovém rozmezí 21–71 let. Opilých bylo pět pacientů a jeden požil pervitin. Devět z nich jelo na elektronické koloběžce, pět na bezmotorové, u zbytku není tato informace známa. Osm pacientů mělo těžkou poruchu vědomí, tři lehkou. Pacienti, kteří byli při vědomí, trpěli bolestmi hlavy, zvracením, poruchami hybnosti končetin a dvojitým viděním. Patnáct pacientů bylo hospitalizováno a u dvou došlo k těžkému neurologickému postižení (částečnému ochrnutí). Jeden pacient na následky úrazu zemřel. „Informace o použití helmy v běžné dokumentaci uvedena nebyla, je ale vysoce pravděpodobné, že ji zranění pacienti neměli,“ říká jeden z autorů studie doc. Martin Májovský a doplňuje: „Údaje o zraněních i nadále sledujeme, trend jejich výskytu je stále rostoucí.“

Jízda na koloběžce může způsobit úrazy hlavy a mozku u lidí každého věku. Ze studie jednoznačně vyplynulo, že počet úrazů způsobených jízdou na koloběžce roste. Přispívá k tomu i snadná dostupnost pronajímatelných koloběžek. „Přestože jsou úrazy způsobené jízdou na koloběžkách obecně považovány za méně závažné než úrazy způsobené jízdou na kole nebo motocyklu, naše studie ukazuje, že mohou mít vážné následky,“ varuje další z autorů studie dr. Martin Černý. Nutná je proto celospolečenská diskuze o regulaci používání koloběžek zejména v městském provozu. Absolutním minimem by měl být požadavek na nošení ochranné přilby, který v současné době platí pouze pro mladší 18 let.

Poté, co autoři dokončili práci na studii, rozhodli se srovnat své tvůrčí schopnosti se schopnostmi umělé inteligence. Požádali volně dostupnou verzi ChatGPT, aby na téma úrazů hlavy a mozku na koloběžkách vygeneroval abstrakt článku a poté i diskuzi. V další konverzaci pak po něm chtěli kritické poznámky k textu pro případ recenze a návrh dalšího směru výzkumu. Výstup, který chatbot poskytl, působil na první pohled velmi autenticky. Po odborné stránce se neobjevily zásadní chyby a úroveň českého jazyka byla na vysoké úrovni. Dle autorů studie by se však text bez lidské korekce přesto neobešel.