Seminář o správě výzkumných dat na Univerzitě Karlově

104490 10448318.6. 2024 se konal seminář k datové politice UK. Univerzita představila svou politiku správy výzkumných dat, která je zásadní podmínkou replikovatelného výzkumu. Dagmar Hanzlíková z Centra pro podporu open science UK prezentovala tento dokument, který definuje výzkumná data a stanovuje principy jejich efektivní správy.

Výzkumná data jsou informace, které byly vytvořeny nebo sbírány za účelem zjištění či reprodukování výsledků výzkumu. Mohou mít různé formy, jak digitální, tak nedigitální, včetně tabulek, dokumentů, audio a video nahrávek, fotografií, dotazníků, laboratorních deníků, softwaru a vzorků. Správná správa těchto dat je klíčová pro celý výzkumný proces, usnadňuje psaní a revizi článků a snižuje riziko chyb nebo nutnosti stažení článků kvůli problémům s daty.

Jedním z hlavních témat prezentace byla replikační krize, tedy problém s reprodukovatelností mnoha studií. Mnoho vědeckých časopisů a poskytovatelů financí nyní vyžaduje zveřejňování podkladových dat a správu těchto dat jako podmínku financování nebo publikace. Na tuto situaci reaguje i datová politika UK, která byla schválena Vědeckou radou a Akademickým senátem UK.

Datová politika Univerzity Karlovy je dokument, který specifikuje základní principy správy výzkumných dat a vymezuje odpovědnosti univerzity a jejích výzkumníků. Dokument zdůrazňuje důležitost správy dat podle principů FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable). To zahrnuje doporučení pro sběr a uchovávání dat, práci s daty během výzkumu, jejich dlouhodobé uchovávání a nakládání s nimi po skončení výzkumného projektu. Politika také zahrnuje doporučení pro sdílení dat, i když přímo nevyžaduje jejich sdílení.

Odpovědnost za správu výzkumných dat je sdílená mezi výzkumníky a univerzitou. Výzkumníci jsou povinni spravovat data v souladu se základními principy, seznamovat studenty s těmito principy, vyčlenit prostředky na správu dat v rámci grantů a informovat univerzitu o případných nedostatcích podpory. Univerzita na oplátku poskytuje infrastrukturu a služby, šíří informace o požadavcích na výzkumníky, nabízí školení a metodické materiály a spolupracuje s vědeckou komunitou na dalším rozvoji.

Podpora správy dat je poskytována Centrem pro podporu open science, které nabízí online kurzy, školení na míru, konzultace, metodiky bezpečného nakládání s daty a institucionální repozitář pro výzkumná data, který je momentálně ve fázi testování. Další podporu poskytuje IT oddělení, právní oddělení a odbor pro vědu a výzkum.

Cílem této politiky je zajistit, aby výzkumná data byla správně spravována a mohla být opětovně použita. Toho lze dosáhnout pouze tehdy, pokud jsou data dobře popsána a zálohována. Pro více informací a podporu jsou výzkumníkům k dispozici různé nástroje a služby, včetně webových stránek a kontaktů na specializovaná pracoviště na univerzitě.

Závěrem prezentace byla výzva k diskuzi a poskytnutí zpětné vazby na datovou politiku prostřednictvím online formuláře. Tento krok je součástí snahy o neustálé zlepšování a přizpůsobování politiky potřebám výzkumné komunity na Univerzitě Karlově.
Setkání k datové politice na 1. LF UK-20240618_135829-Záznam schůzky.mp4