1. lékařská fakulta slaví velký úspěch ve výzvě MŠMT Operačního programu Jan Amos Komenský

1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy dosáhla významného úspěchu ve výzvě MŠMT Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK) – Mezisektorová spolupráce. Naše fakulta tak získá významnou finanční podporu ve výši téměř 100 milionů korun pro realizaci projektu Multi-omics platforma, který se umístil jako druhý nejlépe hodnocený projekt ze všech 82 předložených projektů. Celkově byly podpořeny dva projekty z Univerzity Karlovy, kromě projektu z 1. LF UK uspěl ještě projekt Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Jazykověda, umělá inteligence a jazykové a řečové technologie: od výzkumu k aplikacím. Realizace obou projektů je naplánována na začátek roku 2025.

Projekt Multi-omics platforma

104762Projekt Multi-omics platforma pro hledání biologických korelátů nemocí a vývoj nových diagnostických, preventivních a léčebných postupů vedený profesorem Stanislavem Kmochem spojuje pět špičkových pracovišť s excelentními vědeckými kapacitami. Cílem je zkoumat geneticky podmíněné nemoci, jak vzácné, tak i běžné, a vyvinout nové diagnostické a terapeutické postupy za pomoci nejmodernějších technologií. Tento projekt dále rozvíjí dlouholetou spolupráci mezi 1. lékařskou fakultou, Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR, v. v. i. (BTÚ) a Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, v. v. i. (MBÚ), které působí na pracovišti BIOCEV a dvou úspěšných inovativních aplikačních partnerů, společností GeneSpector, s. r. o, a Affipro, s. r. o., které historicky vznikly jako spin-off společnosti Univerzity Karlovy a Mikrobiologického Ústavu.

Díky propojení se soukromými subjekty bude možné výsledky výzkumu uplatnit ve vývoji nových inovativních léčiv a následně je uvést na trh. Tento úspěch potvrzuje naši schopnost produkovat špičkový výzkum s globálním dopadem a staví nás do popředí inovací v oblasti biomedicínského výzkumu.

1. LF UK bude i nadále podporovat a rozvíjet podobné projekty, které mají potenciál přinést zásadní změny do medicínského výzkumu a praxe. Tento úspěch je důkazem toho, že vědeckým skupinám se na fakultě daří. Investice do vědy a výzkumu jsou klíčem k budoucímu pokroku a inovacím.