1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
Zajímá vás, co se děje na fakultě? Přihlaste se k odběru bulletinu Jednička.

Pomůžeme vám

Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?

Kontaktujte nás

Základní informace


105357

Specializační vzdělávání na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy má dlouhou tradici a je úzce spjato s významným odborníkem a členem KOR

prof. MUDr. Janem Škrhou, DrSc., MBA

který stál u zrodu tohoto typu vzdělávání. Pan profesor je klíčovou osobností v dané oblasti a jeho přínos je neocenitelný, a to nejen díky jeho odborným znalostem, ale také díky jeho vedení a vizionářskému přístupu.

Životopis prof. Škrhy

105478Proděkankou pro OSCV na 1. LF UK byla jmenována k 1.10.2024

prof. MUDr. Romana Ryšavá, CSc.

Paní profesorka je významnou osobností v oblasti nefrologie a vnitřního lékařství. Pracuje na Klinice nefrologie VFN ve funkci vedoucí lékařky oddělení a je zástupkyní přednosty pro zdravotnickou činnost. Značným způsobem se podílí i na postgraduální výuce v oboru nefrologie a přispívá k rozvoji budoucích odborníků v tomto oboru. Je členkou řady odborných společností ­- European Dialysis and Transplant Association (ERA-EDTA), kde zastává funkci ve výboru ERAC, členkou International Society of Nephrology (ISN) a International Society of Amyloidosis (ISA). Od roku 2004 pracuje také ve výboru České nefrologické společnosti (ČNS), kde opakovaně působila na postu předsedkyně, místopředsedkyně či vědecké sekretářky. V současném výboru působí jako koordinátorka pro jednání se státními institucemi. Během svého působení ve výboru byla prezidentkou či hlavní pořadatelkou řady odborných akcí či kongresů. Její role a zapojení ve výboru České nefrologické společnosti svědčí o jejím významném přínosu v oblasti nefrologie. Řadu let pracuje také v akreditační komisi MZd pro obor nefrologie, v současnosti je jeho předsedkyní.

Specializačním vzděláváním se rozumí příprava na výkon povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, jejímž ukončením se získává specializovaná způsobilost.

Specializovaná způsobilost lékaře/zubního lékaře se získává úspěšným ukončením specializačního vzdělávání atestační zkouškou, na jejímž základě je lékaři/zubnímu lékaři vydán ministerstvem diplom o specializaci v příslušném specializačním oboru.

Specializační vzdělávání lékaře probíhá ve specializačním oboru

Absolvent lékařské fakulty potřebuje k samostatnému výkonu zdravotnického povolání lékaře získat specializovanou způsobilost ve zvoleném specializačním oboru dle zákona č. 95/2004 Sb., v platném znění.

Od 1. 7. 2017 se lze zařadit pouze podle nových vzdělávacích programů (dle zákona č. 95/2004 Sb. v platném znění)

Specializační vzdělávání je rozděleno na dvě základní části:

  • Základní kmen – trvá 30 měsíců (respektive 24 měsíců pro lékaře zařazené před 1. 7. 2017).
  • Vlastní specializovaný výcvik – postup do specializovaného výcviku je podmíněn splněním všech požadavků základního kmene.
Jednotlivé kroky pro získání specializované způsobilosti:
  • Zařazení do vzdělávacího programu
  • Absolvování a ukončení základního kmene
  • Absolvování vlastního specializovaného výcviku
  • Atestační zkouška
Délka specializačního vzdělávání je stanovena příslušným vzdělávacím programem

 

Hodnocení: (hodnotil 1 uživatel) spravovat