1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
Zajímá vás, co se děje na fakultě? Přihlaste se k odběru bulletinu Jednička.

Pomůžeme vám

Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?

Kontaktujte nás

Inovativní stacionární fáze pro separaci léčivých aktivní látek a substancí


106841


Registrační číslo: CZ.01.01.01./01/22_002/0001051
Název výzvy:  Aplikace - výzva I.
Číslo výzvy: 01_22_002
Realizace projektu:  01.07.24 - 31.12.26
Řešitel projektu:  doc. Ing. Milan Jakubek, Ph.D.

Popis projektu:
Hlavním cílem projektu je vyvinout a zavést do průmyslové biotech. výroby inovativní modifik. fáze pro separace léčivých aktiv. látek či substancí, výrobu prototypů a jejich funkční ověření. V rámci projektu budou pro polární přír. látky použity selektory na strukturním motivu porfyrínu, cyklodextrínu či alkaloidů. Vývoj unikátní technologie pro separaci těžko dostupných specifických látek či frakcí. Pro multidisciplinární charakter cílíme na více RIS3.

Hlavními výstupy projektu jsou:
- Funkční vzorek -  Nové, unikátní a inovativní jednotlivé modifikované stacionární fáze modifikované jednotlivými molekulárními jednotkami na bázi cyklodextrinů, porfyrínů či alkaloidů.
- Užitný vzor - Užitný vzor dle metodiky UPV přijatý a metodiky RIV chránící jednotlivé modifikované fáze cyklodexríny, porfyriny či alkaloidy.
- Ověřená technologie - Separační jednotka obsahující čerpadlo, preseparační prvek, separační prvek a sběrač frakcí. Minimální průtok 10 ml/min. Minimální množství separované fáze 10 g.
- Funkční vzorek - Produkt separace obsahující směs separátu CBD a fermentátu ve formě prášku nebo tablety nebo roztoku. Množství minimálně 10 g v obalu včetně technické dokumentace s analýzou biodostupnosti.

Současný trh s obdobně zaměřenými inovačními technologiemi čítá malou skupinu nadnárodních subjektů, které ho ovládají, protože nemají konkurenci. V důsledku toho jsou tyto produkty a technologie pro malé odběratele finančně a distribučně nedostupné. Pro navýšení konkurenceschopnosti a inovační VaV malých firem na národním nebo globálním trhu jsou základním problémem rozvoje nedostatek kapitálu a technologií na vysoké úrovni. Dále mnoha malým firmám chybí vybudovaná distribuční a odběrová síť, což je také finančně náročné a současně je to i otázkou společenskou, neboť v České republice jsou stále zachovány tradice odebírat od „ve společnosti známých a zahraničních firem“, na které se nahlíží jako na kvalitnější, namísto odebírat od lokálních mladých firem snažících se o inovaci zastaralých technik a použití obnovitelných materiálů. 

Cíl projektu:
Náplní projektu je vývoj unikátní technologie pro separaci specifických látek či frakcí, které jsou na globálním trhu těžce dostupné a finančně náročné zejména pro malé odběratele. Kromě zvýšení dostupnosti na lokálním potažmo globálním trhu je velkou předností dostupnost malým odběratelům na národním trhu. Tím projekt přispívá k cirkulární ekonomice a hospodářství. Cílí také na zvýšení konkurenceschopnosti malého podniku na vědecky zaměřeném trhu, který ovládají nadnárodní společnosti. Tím potažmo navyšuje konkurenceschopnost dalších malých subjektů, svých odběratelů. Dále je projekt zaměřen na zvýšení podnikavosti a inovativnosti, což je u malých tuzemských podniků v současnosti stále přetrvávající problém. To je také součástí národní strategie RIS3 konkrétně: Národní politika výzkumu, vývoje a inovací 2021+, Inovační strategie ČR 2019–2030, Hospodářská strategie 2020-2030. Na krajské úrovní poté: Strategie rozvoje MS kraje 2019 – 2027  a „Regionální inovační strategie MS kraje 2021 – 2027“. Je obzvláště důležité, že projekt řeší problémy na krajské úrovni RIS3 MS kraje, který je stále postiženým regionem.  Projekt napomáhá dvěma hlavním kategoriím strategie, a to „ Podnikavější a inovativnější kraj“ (VaV Strategický cíl – zvýšení podílu kraje na veřejných výdajích na výzkum a vývoj v ČR v období 2022-2027 na alespoň 6 %) a „Vzdělanější a zaměstnanější kraj“ (Kvalitní pracovní místa Strategický cíl – růst produktivity, průměrné mzdy a nabídky dobře placených pracovních míst). Spojením inovativní komerční společnosti E&H a ve své oblasti v současnosti v ČR nejlépe vybaveného výzkumného pracoviště 1. LF UK – centrum BIOCEV dochází také k posílení strategie vzdělávací politiky do roku 2030 („Lidé a chytré dovednosti,“) a průmyslové transformaci „Podpora odborného vzdělávání a spolupráce firem a škol“. Rozšířením výr. kapacity a dostupného inovativního portfolia žadatelů se podpoří i konkurenceschopnost odběratelů.Tento ambiciózní V&V projekt se zaměřuje na získání znalostí o zcela nových, inovativních a komerčně uplatnitelných výsledcích, a to zejména v oblasti vývoje nových inovativních chromatografických kolon a separace přírodních polárních látek, jako jsou například kanabinoidy obsažené v konopí. Projekt rozvíjí a posouvá limity biotechnologické produkce, společně se zaváděním inovací přispěje k posílení znalostní ekonomiky v ČR.Klíčovou snahou je využít nové znalosti a technologie z oblasti biotechnologii spojených s nejnovějším a ve své oblasti i nejlépe vybaveným výzkumným multidisciplinárním pracovištěm společnosti E&H services a.s. a 1. LF UK (pracoviště BIOCEV) pro získání nových poznatků a dovedností pro vývoj nových výrobků v oblasti biotechnologií pro medicinální aplikace. Projekt propojuje široké oblasti a znalosti z přírodních věd, potravinářství, fermentačních biotechnologií, analytické a organické chemie, biologického testování, imunologie, nanotechnologii až po lékařské obory. 

Změny v důsledku projektu: 
Podpořením projektu posílí příjemci rozvoj výzkumných a inovačních kapacit, bude implementována pokročilejší technologie a zároveň se díky rozšíření portfolia a výrobní kapacity stanou konkurenceschopnější. Současně podpoří konkurenceschopnost i svých partnerů odběratelů, že budou moc mít inovativní, lokální a ekonomicky dostupnější ekologičtější produkt. Dojde k navýšení konkurenceschopnost malých firem obzvláště v postiženém regionu Moravskoslezský kraj, inovativnost a podnikavost malých firem (žadatele i jeho odběratelů), navýšení ekonomické a inovační výkonnosti spolu s VaV u malého podniku, rozšíření malých podniků na nové trhy, navýšení počtu vzdělaných pracovníků s odbornou zkušeností v praxi, navýšení počtu kvalitních pracovních příležitostí v postiženém regionu, zisk a prohloubení zkušeností vědeckých pracovníků v praxi a ve spolupráci s podnikatelskými subjekty, navýšení počtu lokálních výrobců specifických technologií a produktů a tím navýšení cirkulární ekonomiky a hospodářství, navýšení využívání obnovitelných přírodních materiálů pro chemický průmysl a farmacii.  

 Řízení projektu: Ing. Jitka Zichová

 

 

 

 

 

 

 

 

Hodnocení: spravovat