1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
Zajímá vás, co se děje na fakultě? Přihlaste se k odběru bulletinu Jednička.

Pomůžeme vám

Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?

Kontaktujte nás

Pražští vědci objevili, jak rychleji zjistit poškození srdce nádorem nadledvin

(Praha, 25. 7. 2019) Odborníci z 1. LF UK přišli s novým uplatněním speciální echokardiografické metody, která možná do budoucna pomůže při diagnostice nádorů nadledvin – feochromocytomů. Vědeckou práci českých lékařů otiskl prestižní časopis Cancers.

Feochromocytom je vzácný nádor, který vzniká v dřeni nadledvin. V této oblasti si lidské tělo tvoří hormony zvané katecholaminy, které se kromě jiného podílí na udržování správných hodnot krevního tlaku, srdeční frekvence a síly srdečního stahu. Jenže právě feochromocytom produkuje katecholaminů velký nadbytek, a to v množství mnohonásobně vyšším, než je pro organismus užitečné. Nápor těchto hormonů pak způsobuje mimo jiné zvýšení krevního tlaku (často záchvatovité), zvýšenou srdeční frekvenci a vyšší sílu srdečního stahu, čímž funkci srdce poškozuje.

85794
MUDr. Jan Kvasnička

Jelikož jde o vzácné onemocnění, není jeho odhalení jednoduché. Pacient, kterého trápí značně kolísavý krevní tlak, vyšší srdeční frekvence a tím způsobené například záchvatovité bolesti hlavy nebo bušení srdce, může být pro lékaře diagnostickým oříškem. Pokud lékař nemá na toto onemocnění podezření a u pacienta laboratorně nezjistí zvýšené množství katecholaminů v krvi, může tato diagnóza uniknout. Feochromocytom totiž navíc způsobuje i ztrátu hmotnosti, pocení a dokonce i deprese, tudíž se mnohdy pomýšlí na jiná, častější onemocnění z jiných lékařských oborů.

Aby rizikům působení feochromocytomu na kardiovaskulární aparát lépe porozuměli, zkoumají lékaři z Centra pro hypertenzi III. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze již několik let vliv katecholaminů na srdce pacientů s feochromocytomem ve srovnání s působením vysokého krevního tlaku u pacientů s běžnou hypertenzí. Tentokrát použili speciální echokardiografickou (echokardiografie = vyšetření srdce ultrazvukem) metodu tzv. speckle tracking a z ní vypočítané parametry srdeční funkce. „Jde vlastně o softwarovou analýzu, která dokáže v ‚mlhovině‘ echokardiografického obrazu analyzovat vzájemný pohyb jednotlivých echokardiografických bodů vůči sobě. Tato metoda se ukázala citlivější než jiné echokardiografické metody, takže dokáže poruchu funkce srdce odhalit dříve,“ říká jeden z autorů nové studie MUDr. Jan Kvasnička z Centra pro hypertenzi, které se pod vedením prof. MUDr. Jiřího Widimského, CSc., stará o pacienty s feochromocytomem z celé České republiky.

Potvrzení objevu, že speckle tracking odhalí poškození srdce dříve, ocenil také prestižní onkologický časopis Cancers. „Náš přístup je sám o sobě průkopnický. Podle dostupných literárních zdrojů zatím nikoho nenapadlo srovnávat nálezy získané touto metodou u pacientů s feochromocytomem a u pacientů s běžnou hypertenzí. Začali jsme tedy s naším týmem pod vedením mého školitele doc. MUDr. Roberta Holaje, CSc., takto vyšetřovat naše nemocné a došli jsme k objevu, že u jedinců s feochromocytomem působí katecholaminy na srdce škodlivěji než běžný vysoký krevní tlak,“ vysvětlil dále Jan Kvasnička s tím, že tato práce v budoucnu otevírá dveře k dalšímu výzkumu. Nabízí se totiž logicky otázka, jestli po odstranění nádoru dojde také k normalizaci funkce srdce hodnocené podle speckle trackingu. Lékaři budou touto metodou sledovat efekt chirurgické léčby a možná výhledově i farmakologické léčby feochromocytomu. „Operace tohoto nádoru může mít bouřlivý průběh. Nádor je plný katecholaminů, a když s ním chirurg manipuluje, může dojít k uvolnění jejich velkého množství do těla. Významně pak může kolísat krevní tlak, docházet ke krvácení a vyjmutí nádoru může mít pro zdravotníky, a hlavně pacienta dramatický průběh,“ uzavírá MUDr. Jan Kvasnička.

Více o vědecké práci pražských lékařů najdete zde: https://www.mdpi.com/2072-6694/11/3/318

Příznaky feochromocytomu:

• Vysoký krevní tlak – trvalý nebo záchvatovitý

• Bušení srdce – palpitace a tachykardie – vyšší srdeční frekvence

• Bolesti hlavy

• Pocení

• Úzkost a deprese

• Hmotností úbytek

• Vzácně i bez příznaků

Pojmy

Feochromocytom je poměrně vzácný nádor, který vzniká v dřeni nadledvin.
Katecholaminy jsou (mimo jiné) hormony, které se podílí na udržování správných hodnot krevního tlaku, srdeční frekvence a síly srdečního stahu.
Speckle tracking je zjednodušeně analýza pomocí speciálního softwaru využívaná v echokardiografii, která analyzuje pohyb jednotlivých echokardiografických bodů vůči sobě a tím i funkci srdce.

Hodnocení: spravovat