Představujeme vědeckou skupinu doc. Jana Živného
Od aktuálního vydání Jedničky vám budeme představovat vědecké skupiny naší fakulty, které se významně podílejí na jejím biomedicínském výzkumu, školí pre- a postgraduální studenty a umožňují jim i mladým vědcům získat odborné dovednosti a praxe ve vysoce specializovaných metodách či analýzách. Seznamte se s vědeckou skupinou doc. Jana Živného z Ústavu patologické fyziologie.
Jeho tým tvoří doc. Jan Janota, který se podílí na přípravě projektů a interpretaci získaných výsledků, 2 postgraduální studenti (jeden je na dlouhodobé stáži v zahraničí), 2 pregraduální studenti medicíny a 1 laborantka.
Zaměření
Skupina se specializuje na metody imunologické analýzy buněčných a tekutých vzorků, analýzu subcelulárních membránových mikrovezikulů pomocí průtokové cytometrie a metody molekulární biologie. Objektem výzkumu jsou maligní nádory, zejména hematologické, a jejich interakce s ostatními tkáněmi či buňkami organismu a možnosti časné diagnostiky nádorových a zánětlivých procesů ve snadno dostupných biologických tekutinách, např. v krvi. Skupina využívá tkáňové kultury a myší model lidské kancerogeneze pro studium biologie nádorových kmenových buněk, jejich senzitivity a rezistence k experimentálním terapeutikům a pro identifikaci nových nádorových biomarkerů. Dále se zabývá analýzou buněčných mikrovezikulů a proteinů produkovaných nádorovými a endotelovými buňkami in vivo a in vitro. Cílem je identifikovat jejich úlohu v patogenezi choroby a posoudit možnosti jejich využití při diagnostice nádorů a zánětlivých procesů.
Spolupráce, granty, projekty
Skupina úzce spolupracuje – a je do určité míry i výzkumně propojena – s dalšími vědeckými skupinami 1. LF, zejména s týmem doc. Pavla Klenera jr. (ÚPF), doc. Stanislava Kmocha (ÚDMP), doc. Jiřího Petráka (Ústav Biocev) a prof. Davida Cibuly (GP klinika). Podílí se na řešení projektu UNCE Experimentální patologie založená na genové manipulaci kmenových buněk (vedoucí: prof. Tomáš Stopka) a projektu PRVOUK Molekulová, buněčná a patofyziologická podstata nemocí (vedoucí: doc. Martin Vokurka). V současnosti řeší grant AZV ČR Poškození endotelu u novorozenců: diagnostický význam biomarkerů a mikropartikulí u onemocnění ovlivňujících novorozeneckou mortalitu a morbiditu.
Významné výstupy
Ve spolupráci s výše zmíněnými skupinami se podařilo identifikovat některé molekulové mechanismy, které brání apoptóze rezistentních buněk hematologických malignit (Klener et al. BCMD 2009; Petrak et al. Proteomics 2009; Leahomschi et al. Neoplasma 2013; Pospisilova et al. Int J Mol Med 2013; Molinsky et al. Leuk Lymphoma 2013), a možné biomarkery ovariálního karcinomu a borderline tumoru (Lorkova et al. Oncology Reports 2012; Zivny et al. Folia Biologica 2016, in press).
Pokud máte zájem o více informací, pište na jzivny@lf1.cuni.cz.