Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?
Kontaktujte násRegistrační číslo: CZ.02.01.01/00/23_015/0008196
Zkrácený název: BBMRInv
Projekt je realizován z Operačního programu Jan Amos Komenský, výzva č. 02_23_015 Výzkumné infrastruktury I., priorita 1, specifický cíl 1.1
Realizace projektu: 1. 4. 2024 až 31. 12. 2026
Řešitel projektu: prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA
Popis projektu:
Velká výzkumná infrastruktura BBMRI.cz (https://www.bbmri.cz) Biobanking and Biomolecular resources Research Infrastructure of the Czech Republic) je koncipována jako síť jednotlivých biobank (BBM), jejichž primárním úkolem je získávání, zpracování a dlouhodobé uchovávání lidského biologického materiálu a dat od pacientů se širokým spektrem společensky závažných onemocnění pro budoucí výzkum v lékařských a biologických vědách. Vzhledem k obrovské dynamice výzkumu a technologií je naprosto nezbytný kontinuální rozvoj a modernizace velkých výzkumných infrastruktur. Pro BBMRI.cz představuje klíčovou příležitost k modernizaci a dalšímu rozvoji, což v dlouhodobém horizontu umožní zajistit její konkurenceschopnost a interoperabilitu mezi evropskými biobankami.
Realizace projektu zásadním způsobem přispěje k zefektivnění výzkumu zaměřeného na porozumění etiologie společensky závažných onemocnění a získané poznatky pak povedou k vývoji nových diagnostických metod, efektivnější léčbě či širší prevenci onemocnění. To vše se v konečném důsledku pozitivně odrazí na kvalitě života pacientů na národní i evropské úrovni, neboť využití biologického materiálu je nezbytným předpokladem pro další pokrok ve výzkumu a vývoji biotechnologií v medicíně a v přírodních vědách, který reflektuje vizi umožnit přechod od stratifikované k personalizované medicíně.
Cíle projektu:
Cílem projektu je modernizace přístrojového vybavení a softwarový upgrade, které povedou k inovaci procesů, které v biobankách participujících v rámci VVI BBMRI.cz standardně probíhají. Současně umožní i rozvoj procesů navazujících a bezprostředně souvisejících se zpracováním biologického materiálu a dat pro vědecké účely, které tak vyústí v další služby vědecké komunitě a zvýšení konkurenceschopnosti na mezinárodní úrovni.
Pořízení špičkového přístrojového vybavení a softwaru realizací nejen zvýší konkurenceschopnost a atraktivitu biobank jako zdroje biologického materiálu ve vyšší kvalitě, ale současně prohloubí a rozšíří expertní služby spojené s biobankováním. Vychází se ze stavu a trendů evropského biobankingu, které jednoznačně směřují k automatizaci biobankovacích procesů, respektive celých provozů. To vede k minimalizaci odchylek a chyb způsobených lidským faktorem a zejména ke standardizaci přípravy jednotlivých typů vzorků v rámci každé biobanky.
V konečném výsledku tak dojde k harmonizaci zpracování a uskladnění vzorků v rámci celé infrastruktury, což je důležitým předpokladem pro úspěšnou interoperabilitu mezi jednotlivými biobankami, která je klíčovým předpokladem pro participaci více členů infrastruktury současně na rozsáhlejších vědecko-výzkumných projektech.
Dopad projektu:
Modernizace biobank na evropské i světové úrovni je určována dvěma hlavními hybateli. Tím prvním jsou rostoucí požadavky odborníků (lékaři, vědci) na vysoce kvalitní, standardizované vzorky pro rozsáhlé studie. Druhou hybnou silou umožňující a zároveň ji indukující, je exponenciální progres technologií, přičemž biobankování se týká zejména pokrok v oblasti IT technologií, robotizace a automatizace. Dalším aspektem, který musí být reflektován v kontextu biobankování, je globalizace, kterou doprovázejí požadavky z oblasti bezpečnosti a GDPR.
Dostupnost biomateriálu, a to jak z kvalitativního tak kvalitativního hlediska je premisou umožňující vznik nových poznatků, které se v návaznosti na BBMRI.cz dotýkají etiologie, patogeneze a genetického pozadí společensky závažných onemocnění, zlepšení diagnostiky, prevence a léčby, včetně její personalizace s dlouhodobým cílem zlepšování veřejného zdraví. Strategií k zabezpečení kvality při dlouhodobém uchování biomateriálu je rozšíření kapacity spolu s automatizací a robotizací biobank.
Moderní, vysoce specifické přístrojové vybavení umožní připravit vzorky v preanalytické části (před jejich uchováním) a v postanalytickém stádiu vyšetření (expertíza) tak, aby byla zajištěna reprodukovatelnost a vysoká kvalita získaných dat. V tomto bodě je strategií poskytovat nejen základní typy odebraných vzorků (tkáň, krev, moč, likvor apod.), ale i vysoce kvalitní vzorky, které jsou z tohoto základního biomateriálu derivovány, či provádět analýzu/expertízu pro následné studie, včetně poskytování doprovodných dat k danému biomateriálu jako nezbytná součást služeb BBMR.cz uživatelům. Strategií BBMRI.cz je vybudovat funkční informační systémem napojený na vnitřní databáze participujících biobank a zároveň umožňující přenos dat do nadnárodních systémů – např. nový biobankovací informační systém.
Kontakt: Mgr. Kamila Kábeleová, e-mail: kamila.kabeleova@lf1.cuni.cz
Odkaz na stránky BBMRI: zde
Dedikace projektu / Acknowledgement:
Projekt „Rozvoj a modernizace národní sítě biobank“ (reg. č. CZ.02.01.01/00/23_015/0008196) je podpořen z Operačního programu Jan Amos Komenský.
The project “Development and Modernisation of the National Biobank Network” (reg. No. CZ.02.01.01/00/23_015/0008196) is supported from the Operational Programme Johannes Amos Comenius.