1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
Zajímá vás, co se děje na fakultě? Přihlaste se k odběru bulletinu Jednička.

Pomůžeme vám

Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?

Kontaktujte nás

Vývoj technologie výroby biomedicinálních preparátů určených k prokročilé terapii v olbasti hematoonkologie - fáze I


106869


Název projektu: Vývoj technologie výroby biomedicinálních preparátů určených k prokročilé terapii v oblasti hematoonkologie - fáze I
Registrační číslo: CZ.01.01.01./01/22_002/0000832
Název výzvy: Aplikace - výzva I.
Číslo výzvy: 01_22_002
Realizace projektu: 01.06.24 - 30.04.25
Řešitel projektu: prof. MUDr. Tomáš Stopka, Ph.D.
Popis projektu: Projekt se zaměřuje na vývoj efektivní metody a technologie výroby účinných látek pro použití v pokročilé terapii nádorových onemocnění krve z důvodu jejich absence na trhu s farmaceutickými surovinami jakož i absence technologií umožňujících jejich výrobu v požadovaném množství a potřebné koncentraci. Výstupem projektu je 3x ověřená technologie a 3x funkční vzorek. Projekt řeší problém efektivní izolace sekundárních metabolitů rostlin Brassica Oleracea L. a Cannabis Sativa L. pro využití v protinádorové terapii. U jedné z cílových látek jejíž izolace z přírodních zdrojů se dle pilotních experimentů zdá nejproblematičtější (sulforafan) se projekt zabývá i možnostmi její chemické syntézy. První etapa projektu je zaměřena na identifikaci cílových látek a jejich směsí a následnou přípravu podkladů potřebných k vývoji metody jejich extrakce a následné izolace z rostlinných zdrojů včetně purifikace od nežádoucích kontaminantů. Souběžně budou ověřeny možnosti výroby jedné z cílových látek (sulforafan) cestou chemické syntézy. Výstupem budou první vzorky cílových látek u kterých bude testován a porovnáván jejich biologický účinek in vitro na tkáňových kulturách leukémií a solidních tumorů a in vivo na myším modelu.V následující druhé etapě bude na základě komparativní analýzy z etapy předešlé validován výrobní postup těchto látek a bude ověřována maximální inhibiční koncentrace (IC50) a vliv použití těchto látek v kombinaci na IC50 jednotlivých látek. Ve třetí etapě pak bude standardizován postup přípravy těchto látek tak aby umožňoval scale-up metody do industriálního měřítka. Bude rovněž stanovena jejich toxicita a validace biologického účinku in vivo na myším modelu.
Cíl projektu: Projekt si klade za cíl identifikovat cílové látky a jejich směsi s terapeutickým účinkem a validovat technologický postup jejich výroby pro klinické využití v protinádorové terapii. Popis výstupů projektu:
Ověřená technologie - I. Laboratorní metoda izolace sulforafanu z přírodních obnovitelných zdrojů.
Ověřená technologie - II.Laboratorní metoda izolace cílové směsi sekundárních metabolitů rostlin Cannabis Sativa L.
Ověřená technologie - III.Laboratorní metoda syntézy sulforafanu.

Funkční vzorek I. Standardizovaný rostlinný izolát sulforafanu v kvalitě umožňující použití v lékařství a naturopatii.
Funkční vzorek II. Směs rostlinných metabolitů odpovídající patentovanému řešení s popsanými terapeutickými vlastnostmi.
Funkční vzorek III. Syntetický sulforafan v kvalitě umožňující použití ve farmacii.
Změny v důsledku projektu: V rámci realizace projektu se předpokládá úspěšné vyvinutí technologických postupů, které nejen že umožní žadateli vstoupit na trh s farmaceutickými surovinami s látkami které jsou dosud v požadované kvalitě zcela nedostupné, ale především umožní žadateli realizovat navazující vývoj technologie jejich výroby v industriálním měřítku což společnosti žadatele v budoucnu umožní uvést na trh biopreparát určený k pokročilé terapii dosud prakticky neléčitelných nádorových onemocnění krve (např. myelodysplastický syndrom, akutní myeloidní leukémie).
Řízení projektu: Ing. Jitka Zichová

 

Hodnocení: spravovat